Sunway Sitges Sona Erdi

Sunway Sitges Sona Erdi
0 Paylaşımlar

12 Aralık 2022 tarihinden bu yana İspanya’da büyük bir heyecanla devam eden Chessable Sunway Sitges Uluslararası Satranç Festivali bugün oynanan son tur maçlarıyla sona erdi. Turnuvada yarışan sporcularımıza baktığımızda IM Cem Kaan Gökerkan, GM Burak Fırat, IM Yağız Kaan Erdoğmuş ile FM Umut Ata Akbaş 6,5 puan, GM Vahap Şanal 5,5 puan ve CM Necmettin Korkmaz 5 puan ile turnuvayı noktaladılar. Turnuvada oldukça başarılı bir performans sergileyen FM Umut Ata Akbaş ikinci IM normunu almayı başardı.

Turnuvada oldukça başarılı bir performans sergileyen FM Umut Ata Akbaş son turda ise GM Vladislav Nevednichy ile karşılaştı. IM normu almak için kuvvetli rakibinden puan alması gereken sporcumuz kuvvetli rakibini yendi ve 2450 Elo performansını geçerek ikinci IM normunu almayı başardı.

8.turda GM Murali Karthikeyan karşısında siyah taşlarla mücadele eden IM Cem Kaan Gökerkan, açılışta agresif bir şekilde şah kanadından atağa başladı. Vezir kanadından yaptığı piyon sürüşleri ile de alan avantajı kazanan sporcumuz adeta rakip taşları kendi sahasında hapsetti. Baskılı oyunu ile h hattında geçer piyon elde edip kalite öne geçen sporcumuz kuvvetli rakibini çok güzel bir şekilde mağlup etmeyi başardı. 9.turda ise GM Hans Moke Niemann ile karşılaşan IM Gökerkan, eşit geçen açılış safhasının ardından şah kanadındaki piyon eksikliğinden dolayı avantajı rakibine kaptırdı ve kuvvetli rakibi karşısında puansız bir şekilde ayrıldı.

Turnuvada yarışan bir diğer sporcumuz GM Burak Fırat ise 7.turda GM Gawain Jones ile karşılaştı. Beyaz taşlar ile simetrik bir İngiliz Açılışı tercihinde bulunan büyükustamız baskı yaratmaya çalıştığı oyunortası safhasında güzel bir kalite fedası ile inisiyatifi eline aldı. Çift fili ile rakibine baskı kurmaya çalışan GM Fırat, kuvvetli rakibinin güzel savunma oyunu sonucunda masadan yarım puanla ayrıldı.

Turnuvada yarışan tüm sporcularımızı tebrik ederiz.

Resmi Site : https://www.sunwaychessfestival.com/

Chess-results : https://chess-results.com/tnr676762.aspx?lan=1&art=25&fedb=TUR&turdet=YES&flag=30

Chess24 : https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chessable-sunway-sitges-2022/1/1/1

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.