“2022 Satrancın Yıldızları” Buluştu

“2022 Satrancın Yıldızları” Buluştu
0 Paylaşımlar

Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın iş birliği ile düzenlenen “2022 Satrancın Yıldızları” programı, 21 Aralık tarihinde Türkiye İş Bankası Kuleleri’nde gerçekleştirildi.

Program, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Başkanvekillerimiz Av. Fatih Maden, Aşkın Keleş, Asbaşkanımız Ömer Asım Ötegen, Genel Sekreterimiz Mehmet Sedat Fırat, Türkiye İş Bankası yetkilileri ile 16 Yaş Satranç Olimpiyatı’nda şampiyon olarak bir ilke imza atan milli takım sporcularımız, 2022 Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üçe giren sporcularımız, aileleri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

 

 

“Hamlelerimiz Türkiye için, satranç için” 

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay konuşmasında, Türk satrancının son yıllarda yıldızlaştığını ve çok sayıda tarihi başarıya imza attığını kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye İş Bankası’yla 17 yıldır tüm hamlelerimizi Türkiye’nin geleceği ve Türk satrancının başarısı için attık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için gece gündüz çalıştık, tüm yurdu karış karış gezdik. Çok sayıda gencimizin hayatına dokunduk. Lisanslı satranç sporcu sayımızı 30 binden 1 milyon 200 bine çıkardık. Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre ülkenin en fazla lisanslı sporcu sayısına sahip federasyonu olduk. Ülkemizdeki her 10 sporcudan biri artık satranç sporcusu. Ve bu oran, dünya ortalamasının da üzerinde. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile büyük bir aile olduk. Attığımız doğru adımlar başarıyı getirdi. A Mili Takımımız olimpiyatlarda ‘Yenilmez Türkiye’ dedirtti. 2022 yılında genç millilerimiz, tarihimizde bir ilke imza attı ve ilk defa ‘Olimpiyat Şampiyonu’ olduk. Biri Olimpiyat Şampiyonluğu olmak üzere Dünya, Avrupa ve uluslararası şampiyonalarda toplam 606 madalya kazandık. Dünyanın en genç uluslararası ustası 12 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş oldu.”

“Rakamlara yansıyan başarılar sınırları aştı ”

“Satranç için çok sayıda proje ürettik” diyen Başkanımız Gülkız Tulay, şöyle devam etti: “Yaklaşık 30 bin okula satranç sınıfı açtık. Suça sürüklenmiş çocukları ‘Yeni Hayata Bir Hamle’ projesiyle satrançla tanıştırdık. 30 ceza infaz kurumunda 40 satranç sınıfı açtık. ‘Benim Hamlem Benim Geleceğim’ projesi ile 35 denetimli serbestlik müdürlüğünde çocuklarımıza, kadınlarımıza ulaştık. ‘Gören Eller’ projemiz ile Türkiye’deki tüm görme engelliler okullarında satranç sınıfları açtık, çocuklarımızın dünyasını satrançla aydınlattık. ‘Sevgi Evleri’nde devlet koruması altında binlerce çocuğumuzu satrançla tanıştırdık. Rakamlara yansıyan başarımız sınırlarımızı aştı, dünyaya ulaştı. Avrupa’nın en görkemli organizasyonlarına ev sahipliği yaptık. Satranç otoritelerinden övgüler aldık. Ülkemizin adını satrançla anılır hale getirdik. FIDE’nin ‘Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri’nde Avrupa’nın en başarılı ülkesi Türkiye oldu. Ben satrancın yaygınlaştırılmasında yürüttüğümüz projeler ve alınan başarılar nedeniyle ‘Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi’ seçildim. Türkiye’nin ilk kadın uluslararası satranç ustası ve yönetim kurulu üyemiz Nilüfer Çınar Çorlulu, ‘Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni’ oldu. Ne büyük mutluluk ki satranç sınıfları sayesinde bu sporla tanışan, engelleri satrançla aşan Handenur Şahin’imiz ise ‘Avrupa’nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Kadın Oyuncusu’ seçildi. Satrançta özellikle de son 10 yılda yaşanan bu büyük dönüşümde, tüm zaferlerimizde hep yanımızda olan, bize her adımda güç veren ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’na yürekten teşekkür ediyoruz. Birlikte büyüdük, birlikte güçlendik. Ve birlikte yürüyecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var.”

“Satranç her durumda çok şey kazandıran bir spor dalı”

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, etkinlikte yaptığı konuşmada sporcularımızın kazandıkları dereceler ve başarılarıyla ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmelerinden büyük gurur duyduklarını ifade etti. Satrançta milli takımımızın Olimpiyat şampiyonluğuna vurgu yapan Aran, Bankanın Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsorluğunu üstlendiğini hatırlatarak, “2024 Paris Olimpiyatları’nda da sporcularımızın satrançtaki gibi bir başarı kazanmalarını temenni ediyorum” dedi.

Satrancın faydalarına değinen Aran, bir zekâ ve strateji sporu olan satrançta sporcularımızın zihinsel olarak önemli aşama kaydettiklerini, satrançta öğrendikleriyle hayata karşı duruşu, tutumunun değiştiğini, olgunlaştığını, özgüven ve sorumluluk duygularının pekiştiğini söyledi. Aran, satranç sayesinde zekâsını, aklını kullanıp zamanla da yarışarak birçok kombinasyonu aynı anda düşünüp hamle yapan sporcuların ileriyi görme, planlama, kuramsal düşünme ve analiz etme, dikkat, konsantrasyon, hafıza gibi zihinsel potansiyelini de ortaya çıkardığını söyledi.

Hakan Aran, özgüveni yüksek, yaratıcı, üretken bir birey olmaya katkıda bulunan satrancın aynı zamanda hayal etme, sabır, stresle başa çıkma, duyguları yönetebilme konusunda da gençlere, çocuklara çok şey kattığını vurguladı. Aran, “Satrançta kazansanız da kaybetseniz de aslında çok şey kazanıyorsunuz. Gerçek anlamda kaybetmenin olmadığı, her durumda çok şey kazandıran bir spor dalı” dedi.

“Yetenekleri erken yaşta keşfetmek önemli”

Satrançta yeteneklerin erken yaşta keşfedilmesinin önemine dikkat çeken Aran, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bundan 17 yıl önce Satranç Federasyonu ile imza attığımız iş birliğinin ve okullarda satranç sınıfları açmamızın arkasında yatan en temel unsur da buydu; satrancı küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızın kolayca erişebileceği bir spor dalı haline getirmek. Bu nedenle Federasyon ile birlikte satrancın okullardaki ders programına alınmasını destekledik. Böylelikle okullarda satranca ilgisi, yeteneği olan çocuklarımız Federasyonumuz tarafından keşfediliyor ve özel eğitimlerle satranç yolculukları başlıyor. Ülkemizin birçok yerinde yaşayan binlerce çocuğumuzun hayatına satrançla dokunmak, onlara yeni bir dünya, yeni bir ufuk açmak çok kıymetli.”

İş birliğimizin 17. yılına özel olarak hazırlanan video gösteriminin ardından sporcularımız; satrançtaki ve akademik hayatlarındaki başarıları üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

Etkinlik, sporcularımıza yapılan plaket ve hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

7

5

6111234910

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.