SÜPER LİG ŞAMPİYONU “GÖKTÜRK SATRANÇ SPOR KULÜBÜ”

SÜPER LİG ŞAMPİYONU “GÖKTÜRK SATRANÇ SPOR KULÜBÜ”
0 Paylaşımlar

Dünyanın ve Türkiye’nin satranç sporunda devlerin mücadele ettiği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde şampiyon “Göktürk Satranç Spor Kulübü” oldu. Dünya satrancının ilgi odağı isimleri barındıran ve son dakikaya kadar zirve mücadelesinin sürdüğü Ligde, Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü ikinciliği, Deniz Su Aquamatch Satranç ve Gençlik Kulübü ise üçüncülüğü elde etti. Tarsus Zeka Satranç Kulübü ve Gökyay Vakfı Spor Kulübü ise Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’ne veda ettiler. “Göktürk Satranç Spor Kulübü” şampiyon olarak Türkiye’yi 2022 Avrupa Kulüpler Şampiyonasında temsil etme hakkı da kazandı.

16 – 27 Ağustos tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen ve 12 günlük satranç mücadelesine sahne olan Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde Türkiye’nin en güçlü 13 takımı şampiyonluk için yarıştı. Bu yıl Süper Lig’de; GM (Büyükusta) Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, GM Vahap Şanal, GM Barış Esen, GM Mert Yılmazyerli, GM Burak Fırat, GM Kıvanç Haznedaroğlu, GM Cemil Can Ali Marandi, GM Dragan Solak, IM (Uluslararası Usta) Ekaterina Atalık, WGM (Kadın Büyükusta) Kübra Öztürk Örenli gibi Türk ustalar yarıştı. Aynı zamanda son olimpiyat şampiyonu Özbekistan milli takımı birinci masa oyuncusu GM Nodirbek Abdusattorov, son zamanlarda müthiş performansı ile tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Hindistanlı GM Gukesh Dommaraju, GM Yu Yangyi, GM Ivan Cheparinov, GM Parham Maghsoodloo, GM Andrey Esipenko gibi satranç dünyasının elit sporcuları da yer aldı. Turnuvada aynı zamanda Yağız Kaan Erdoğmuş, Alparslan Işık ve Ataberk Eren IM, Mobina Alinasab WGM normu almaya hak kazandı.

“Dünya Satrancının İlgi Odağı Olduk”

“Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi dünya satrancının ilgi odağı oldu” diyen Başkan Gülkız Tulay ise şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi her geçen yıl daha da çekişmeli karşılaşmalara sahne oluyor. Bu yıl da kulüplerimiz dünyaca ünlü isimlerle beraber şampiyonluk mücadelesi verdi. Son ana kadar şampiyonun belli olmadığı ligimizde ülkemizin ve dünyanın çok önemli sporcuları mücadele etti. Bu yıl tüm dünya satrancının gözü bizim ligimizdeydi. Karşılaşmalar ve sonuçlar dünya satrancında da ilgi gördü. Canlı yayınlarımız yoğun bir şekilde takip edildi, ulusal ve uluslararası satranç basın kuruluşların da yoğun ilgi gösterdi.

Türk satrancı sponsorları ile daha da güçlü. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğu ile de ligimizin değeri ve önemi her geçen yıl arttı. Kulüplerimiz her geçen yıl daha da güçlendi. Türkiye İş Bankası ile birlikteliğimiz ile sporcularımız ile birlikte kulüplerimizde dünyada tanınmaya başladı. Ana sponsorumuz ile daha da büyük işlere imza atmaya, satranç sporuna değer katmaya devam edeceğiz.

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde şampiyon olan Göktürk Satranç Spor Kulübü’nü kutlarım, Süper Ligimizde mücadele eden tüm takımlarımızı da tebrik ederim. Gelecek yıl bizi daha da büyük bir heyecan bekliyor.”

“Satranç Sporunu Desteklemekten Mutluluk Duyuyoruz”

Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Gül Meltem Atılgan, satranca 15 yılı aşkın süredir destek vermekten ve Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’ni desteklemekten mutluluk duyduklarını belirtti. Satrancın bir spor dalı olmanın ötesinde problem çözme ve analitik düşünme yeteneğini destekleme, yaratıcılığı geliştirme, dikkat eksikliğini azaltma gibi faydaları bulunduğunu ifade eden Atılgan, satrancı toplumsal gelişime katkısı açısından önemli bulduklarını dile getirdi.

Pandeminin ardından ilk kez fiziki olarak gerçekleşen Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde yarışan 13 takıma tebriklerini ileten Atılgan, Türkiye Satranç Federasyonu’nun ülke içindeki turnuvaların yanı sıra farklı kategorilerde dünya şampiyonaları ve turnuvalara ev sahipliği yaptığını ve dünyanın güçlü ve organizasyonel anlamda başarılı federasyonlarından biri haline geldiğini de belirtti. Atılgan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye ulusal ve uluslararası şampiyonalarda elde edilen başarılarla, satranç coğrafyasında her geçen gün daha da güçlü bir yer ediniyor ve bu da satranç sporuna ilgiyi artırıyor. Bu yolda Türkiye’yi bir satranç ülkesi haline getirme yönündeki çabalarımızın, gelecek yıllarda daha da büyük başarılara vesile olacağına yürekten inanıyoruz.” dedi.

 

emr 1343

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi Şampiyonu Göktürk Satranç Spor Kulübü!

emr 1321

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde İkinci Türk Hava Yolları Spor Kulübü

emr 1311

Süper Lig’de Üçüncü Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü

emr 1294

1.Masa Derecesi: 1.GM Vahap Şanal (Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü) 2. GM Parham Maghsaadlo (Göktürk Satranç Spor Kulübü) 3. GM Nijat Abasoğlu Azatov (Darüşşafaka Spor Kulübü)

emr 1288

2.Masa Derecesi: 1.GM Nodirbek Abdusattarov (Türk Hava Yolları Spor Kulübü)  2. GM Yu Yangyi (Göktürk Satranç Spor Kulübü) 3. GM Evgeny Romanov (Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik Ve Spor Kulübü)

emr 1282

3. Masa Derecesi: 1.GM Mustafa Yılmaz (Göktürk Spor Kulübü) 2. GM Mert Yılmazyerli (Bayegan Pendik Satranç Spor Kulübü) 3. GM Cemil Aghamaliyev (Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü)

emr 12764. Masa Derecesi 1.IM Serkan Soysal (Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü) 2. GM Emre Can (Göktürk Satranç Spor Kulübü) 3. Ataberk Eren (Bursa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü)

kadn masas

Kadın Masa Derecesi: 1.IM Olga Badelka (Bayegan Pendik Satranç Spor Kulübü) 2. WIM Mobina Alinasab (Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü) 3. WGM Khayala Abdulla (Darüşşafaka Spor Kulübü)

genc masa

Genç Masa Derecesi: 1. IM Bardiya Daneshvar (Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü) 2. IM Nikoloz Petriashvilli (Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü) 3. IM Işık Can (Türk Hava Yolları Spor Kulübü)

norm

Yağız Kaan Erdoğmuş, Alparslan Işık ve Ataberk Eren IM, Mobina Alinasab WGM normu almaya hak kazandı.

emr 1348

Süper Lig’de mücadele eden ve dereceye giren tüm takımları yürekten kutluyoruz. 

Turnuva Sayfası

Canlı Yayın

Fotoğraf Galerisi

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.