Büyük Başarı: Dünya Kupası’na 3 Sporcumuz ile Gidiyoruz

Büyük Başarı: Dünya Kupası’na 3 Sporcumuz ile Gidiyoruz
0 Paylaşımlar
FIDE Dünya Kupası Avrupa Hibrit Eleme Turnuvası’nda final turu bugün tamamlandı. Büyükustalarımız Mustafa Yılmaz ve Emre Can eşitlik bozmada rakiplerine üstünlük sağlayarak kendi gruplarını birinci tamamladılar ve böylece Dünya Kupası’na bu turnuvadan gidecek 36 isim arasına girmeyi başardılar! Bu turnuvanın Gelfand gibi efsanelerin, Alekseyenko ve Navara gibi elit oyuncuların finiş göremediği bir turnuva olduğunu hatırlarsak iki büyükustamızın başarısı daha da iyi anlaşılır! Dünya kupası için federasyonlara tanınan bir oyuncu kontenjanı ile birlikte Dünya kupasına üç oyuncu ile gideceğiz. Adaylar Turnuvası’na kadar uzanan bir yolun ilk basamağını böylece geçmeyi başararak satranç takviminin en prestijli turnuvalarından biri olan FIDE Dünya Kupası’nda oynamaya hak kazanan oyuncularımızı tebrik ediyoruz!
Günün hikayesine gelirsek, bugünün klasik zaman kontrolünde bizim adımıza en kritik mücadeleleri elbette Yılmaz-Hovhannisyan ve Gabuzyan-Şanal partileriydi. Zira her iki büyükustamız da dünkü talihsiz mağlubiyetlerinin ardından bugün kazanmak zorundalardı ve ikisi de zoru başararak kazanç konumlar elde ettiler! GM Şanal maalesef karışık konumda kazancı kaçırarak beraberliğe razı olmak zorunda kalıp elenirken GM Yılmaz Hovhannisyan’ın şüpheli piyon fedalarını kabul edip daha sonra çok dikkatli bir savunma yaparak galibiyete uzanmasını bildi. Eşitlik bozmada ilk partide Petrosyan,Fischer, Karpov gibi pozisyonel satrancın devlerini kıskandıracak bir galibiyet alan Yılmaz, ikinci oyunda da oyunsonunda son derece dikkatliydi ve kazanç konumda satranç geleneği uyarınca rakibine beraberlik teklif ederek hedefe ulaşmayı başardı! Bir önceki turda da ikinci partide kazanması gereken ve bunu başarıp üstüne eşitlik bozmayı da kazanan GM Yılmaz aynı şeyi ikinci defa yaparak mental olarak da ne kadar kuvvetli olduğunu ispatlamış oldu.
Günün diğer mücadelesinde Emre Can ve Macar Banusz kısa bir beraberlik yaparak birlikte maçı eşitlik bozmaya taşıdılar. Bunun GM Emre Can adına ne kadar isabetli bir karar olduğunu her iki hızlı satranç partisine de bakanlar anlayacaktır zira GM Can hızlı satrançta rakibine ezici bir üstünlük kurdu ve iki partiyi de sanki kendisinden birkaç yüz puan aşağıda bir rakibe kazanır gibi kazanmayı başardı. Emre Can’ın hem hazırlık hem de oyun kalitesi olarak turnuvanın en iyi performanslarından birini gösterdiğini söylemek herhalde yanlış olmaz!
Oyuncularımızın yanı sıra bu başarıda pay sahibi olan ve ustalarımızı en iyi şekilde karşılaşmalara hazırlayarak onlara yardımcı olan çalıştırıcılarımız GM Burak Fırat ve IM Oğulcan Kanmazalp’i de anmadan geçmek olmaz, onlar da kesinlikle çalışmalarından ötürü kutlanmayı hak ediyorlar. Nitekim Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da oyunlar bittikten sonra FIDE Dünya Kupası Avrupa Hibrit Eleme Turnuvası canlı yayınında sporcularla bir araya geldiğinde çalıştırıcılarımıza, canlı yayınlar ile turnuva heyecanını tüm Türkiye’ye yaşatan IM Can Arduman ve konuklara da teşekkür etmeyi unutmadı. Turnuvada başarı gösteren tüm sporcularımızı yürekten kutlayan Başkan Tulay, yarın eşitlik bozma partilerinde hamle yapacak büyükustalarımız Emre Can ve Mustafa Yılmaz’a başarılar diledi.
Başta GM Yılmaz ve GM Can olmak üzere tüm oyuncularımızı bir kez daha tebrik ederken yarın oynanacak ve ilk 36 isim arasındaki sıralamayı belirleyerek ödül dağıtımı için kullanılacak turnuvada da her iki büyükustamızın başarılı olarak iyi bir derece elde edeceklerine inanıyoruz! Mustafa Yılmaz’ın da tweetinde belirttiği gibi: “Bekle bizi Dünya Kupası!”
Haber: FM Tarık Selbes
Eşlendirme ve Sonuçlar: http://chess-results.com/tnr560325.aspx

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.