TBMM Kupası Şampiyonu GM Mustafa Yılmaz

TBMM Kupası Şampiyonu GM Mustafa Yılmaz
0 Paylaşımlar

17 Mart 2022 tarihinden başlayan ve büyük bir heyecanla devam eden TBMM Kupası Satranç Turnuvası sona erdi. Her gün olduğu gibi final gününde de heyecan hat safhada yaşanırken son ana kadar büyük bir çekişme ile devam eden şampiyonluk mücadelesinde şampiyon GM Mustafa Yılmaz oldu. Harika bir turnuva geçiren genç yıldızımız FM Ediz Gürel ikinci olurken IM Işık Can üçüncü ve IM Cem Kaan Gökerkan ise dördüncü olarak turnuvayı noktaladı.

Şampiyonluk karşılaşmasında GM Mustafa Yılmaz ile FM Ediz Gürel karşı karşıya geldi. Oynanan ilk 2 oyunda da iki tarafın güzel oyunu sonucunda denge bozulmadı ve iki oyun da beraberlik ile sonuçlandı. 10+5 zaman temposu ile oynanan ilk eşitlik bozma turunun ilk oyununda eşit bir oyunsonuna gidilirken GM Yılmaz oyunsonunda 2 piyon öne geçerek avantajı aldı. FM Ediz Gürel ise yaptığı güzel savunma ile konumu kale+file karşı kale oyunsonuna götürmeyi başardı. Siyah taşlar ile bu oyunsonunda ders niteliğinde bir savunma sergileyen FM Gürel, 50 hamle tamamlansa da maçın heyecanı ile beraberlik istemeyi atladı ve 135 hamle sonucunda kazanan taraf GM Yılmaz oldu. İkinci eşitlik bozma oyununda ise avantajı elinde bulunduran GM Yılmaz açılışta hızlı bir şekilde taşları sadeleştirdi ve beraberliği alarak şampiyon olmayı başardı.

Üçüncülük-dördüncülük karşılaşmasına baktığımızda ise iki genç sporcumuz IM Işık Can ile IM Cem Kaan Gökerkan karşı karşıya geldi. İlk oyunda siyah taşlar ile oynayan IM Can, açılışta rakibinin yaptığı hataları değerlendirerek inisiyatifi aldı ve maçı kazanmasını bildi. Rövanş mücadelesinde ise tek şansı kazanmak olan IM Gökerkan agresif oyunu ile ihtiyacı olan galibiyeti almayı başardı ve mücadele eşitlik bozma oyunlarına kaldı. İlk eşitlik bozma oyununda eşit bir oyunsonuna gidilirken oyunun sonunda yapılan çok ince bir hata ile kazanan taraf IM Can oldu. İkinci oyunda rakibinin agresif açılış tercihine karşı güzel cevap veren IM Işık Can açılışta avantajı alarak kazanan taraf oldu ve turnuvada üçüncülüğü elde etti.

Turnuvada yarışan tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz.

Fotoğraf Galerisi

Turnuva Sayfası 

Canlı Yayın 

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.