Dünya Kupası’nda İkinci Gün; 4 Sporcumuz 2. Turu Garantiledi

Dünya Kupası’nda İkinci Gün; 4 Sporcumuz 2. Turu Garantiledi
0 Paylaşımlar
2021 FIDE Dünya Kupası ve FIDE Kadınlar Dünya Kupası’nda bugün ilk turun ikinci maçları oynandı. GM Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, IM Ekaterina Atalık ve WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu 2. tura çıkmayı başarırken GM Vahap Şanal ise yarın eşitlik bozma maçlarına çıkacak.
İlk maçta aldığı rahat galibiyet alan GM Mustafa Yılmaz bugün siyah maçlar ile 2. oyuna çıktı. Oyunortasında oldukça karışık bir hale gelen oyunda kale+file karşı kale oyunsonuna gidildi ve sporcumuz ihtiyacı olan yarım puanı alarak adını 2. tura yazdırdı. Sporcumuzun 2. turdaki rakibi yarın oynanacak olan eşitlik bozma maçları sonucunda belli olacak.
Dün aldığı şık galibiyetin ardından bugün siyah taşlar ile maça çıkan GM Emre Can, açılışta rakibin piyon yapısını bozarak ilk maça benzer bir oyunsonuna gitti. Bugün de rakibine hiç şans tanımayan büyükustamız böylelikle 2-0 ile 2. tura çıkan taraf oldu. Sporcumuz 2. turda ise Rus GM Dmitry Andreikin (2724) ile karşılaşacak.
Dün aldığı beraberlikten sonra bugün siyah taşlar ile maça çıkan GM Vahap Şanal, düne benzer bir senaryo yaşadı. Hızlı taş değişimlerinin yapıldığı maçta iki taraf da riske girmek istemedi ve maç beraberlik ile sonuçlandı. Böylece sporcumuz yarın eşitlik bozma maçlarına çıkacak ve kazanan taraf ise 2. turda 3 numaralı seribaşı olan Ermeni GM Levon Aronian (2782) ile karşılaşacak.
Dün ilk galibiyetimizi alan WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu bugün ise beyaz taşlar ile avantajı erkenden eline aldı ve rakibini mağlup ederek 2-0’lık net bir skor ile rakibini geçmeyi başardı. Sporcumuz 2. turda ise 7 numaralı seribaşı olan Çinli GM Zhongyi Tan (2511) ile karşı karşıya gelecek.
İlk günün bir başka kazanan ismi olan IM Ekaterina Atalık ise siyah taşlar ile çıktığı mücadelede açılıştan oldukça sağlam bir şekide çıktı. Oyunortasında ise yavaş yavaş rakip konumda zayıflıklar yaratan sporcumuz rakibini çok stratejik bir şekilde yenmeyi başardı ve adını 2. tura yazdırdı. Sporcumuzun 2. turdaki rakibi yarın oynanacak olan eşitlik bozma maçları sonucunda belli olacak.
Yarın TSİ 15.00’te başlayacak olan eşitlik bozma maçlarında GM Vahap Şanal’a başarılar dileriz.
Fotoğraf: FM Selim Çıtak
Haber: Mert Tırak

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.