24 Mayıs’ta FIDE Dünya Kupası Avrupa Hibrit Eleme Turnuvası Başlıyor!

24 Mayıs’ta FIDE Dünya Kupası Avrupa Hibrit Eleme Turnuvası Başlıyor!
29 Paylaşımlar

Yılın ikinci yarısında oynanacak 2021 FIDE Dünya Kupası’na Avrupa bölgesinden katılma hakkı elde edecek oyuncuları belirleyecek Avrupa Eleme Turnuvası, pandemi koşulları nedeniyle oyuncuların ülkelerindeki salonlarda kamera ve hakem gözetiminde Tornelo platformu üzerinden online olarak oynayacakları “hibrit” olarak adlandırılan yeni bir usulde düzenleniyor. Adaylar Turnuvası’na uzanan bir yolun ilk adımı olan turnuvaya Avrupa federasyonlarına bağlı 2550 ELO üzeri reytinge sahip oyuncular ve buna ek olarak eğer yerel bir eleme turnuvası oynanmışsa sekiz, oynanmamışsa beş adet oyuncu katılabiliyor.

Toplam 264 oyuncunun kayıt yaptırdığı turnuva önce 120 dk+30 sn zaman kontrolünde oynanacak iki klasik partiden oluşacak mini-maçlar ile eleme usulü gerçekleşecek üç tur ile başlayacak. Üç turun sonunda üç maçı da kazanarak turnuvaya devam etmekte olan 61 oyuncu 10 dk+3 sn zaman kontrolünde İsviçre sistemi bir turnuva oynayacak ve bu turnuva sonucu ilk 36’ya girecek satranççılar FIDE Dünya Kupası’na katılma hakkı elde edecek.

Artemiev, Tomashevsky, Esipenko, Gelfand, Navara gibi dünya satrancının önemli isimlerinin Dünya Kupası’nda yer alabilmek için mücadele edeceği Avrupa Hibrit Eleme Turnuvası elit bir turnuvanın “hibrit” olarak düzenlenmesi açısından bir ilk olacak ve bu yeni sistemin riskleri ve dezavantajları konusunda da bir deney anlamı taşımakta. Bu turnuva, elbette bu deneyin nasıl sonuçlanacağı açısından da belki de satrancın geleceğini şekillendirecek bir öneme haiz olacak gibi görünüyor.

İzmir Bayraklı’da yer alan Hilton Garden Inn’in oyuncularımıza ev sahipliği yapacağı eleme turnuvasına ülkemizden büyükustalarımız Mustafa Yılmaz, Emre Can ve Vahap Şanal’ın yanısıra genç ustalarımız Cem Kaan Gökerkan, Işık Can, Melih Yurtseven ve Deniz Özen katılıyor. Turnuva boyunca oyuncularımızın partileri FM Can Arduman’ın analizleriyle canlı olarak TSF Youtube kanalı üzerinden takip edilebilecek.

Sporcu, hakem, antrenör ve görevlilerin yarışma boyunca misafir olacakları Hilton Garden Inn’de Covid-19 testleri 21 Mayıs Cuma günü tamamlanacak. Sporcularımız hazırlıklarına antrenörlerimiz eşliğinde yarın başlayacak.

24 Mayıs TSİ 15:00’te başlayacak ilk turda oyuncularımızın eşleşmeleri şöyle:

GMMustafa Yılmaz2630IMLeon Livaic2505
GMDaniele Vocaturo2617IMCem Kaan Gokerkan2470
GMAleksandar Indjic2607IMMelih Yurtseven2414
GMEmre Can2569FMFilip Haring2376
GMJesper Sondergaard Thybo2568IMDeniz Özen2397
GMVahap Şanal2563FMMarc Morgunov2385
IMLomasov Semyon2525IMIşık Can2394

Tüm oyuncularımıza başarılar diliyoruz!

Eşlendirme ve Sonuçlar: http://chess-results.com/tnr560325.aspx
TSF Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/user/TurkishChess

Canlı Yayın(Chess24): https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-hybrid-world-cup-qualifier-2021#live

29 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.