Riga’da Birinciler Belli Oldu!

  Riga’da Birinciler Belli Oldu!

  27 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen FIDE Grand İsviçre Turnuvası sona erdi. Açık kategoride Fransa adına oynayan İranlı yıldız Alireza Firouzja, ikinci Fabiano Caruana’nın yarım puan önünde 8 puanla birinci olurken kadınlarda ise Çinli Lei Tingjie 9 puan gibi harika bir skorla turnuvayı şampiyon tamamladı. Bu sonuçlarla Firouzja ve Caruana 2022 Adaylar Turnuvası biletini kaparken Lei Tingjie de kadınlarda düzenlenecek Adaylar Turnuvası’nda oynama hakkı elde etti.

  Açık kategoride mücadele eden GM Mustafa Yılmaz, Aronyan ile berabere kalırken Wojtaszek, Dreev, Jorden van Foreest gibi ünlü büyükustaları yendi ve harika bir performans gösterdi. GM Yılmaz, turnuvayı 6 puanla tamamladı. Son tur Alekseyenko (2710) karşısında da kazanç konuma ulaşan GM Yılmaz bu oyunda da galip gelse 7 puana ulaşacak ve dördüncü sırayı paylaşacaktı. 2700 ELO performans ve 11 ELO kazancıyla 39.sırada turnuvayı noktalayan büyükustamızın son turdaki talihsiz mağlubiyetine karşın satranç tarihimizin önemli bireysel performanslarından birine imza attığını söylemek abartı olmasa gerek.
  Kadınlarda ise turnuvaya maalesef iyi bir başlangıç yapamayan IM Ekaterina Atalık son beş turda 3,5 puan toplayarak turnuvadaki durumunu düzeltmeyi başardı ve tıpkı GM Yılmaz gibi 6 puanla turnuvayı tamamladı. IM Atalık bu sonuçla final sıralamasında 23. sırayı aldı.
  Her iki ustamızı da mücadelelerinden ötürü tebrik eder, daha sonra oynayacakları turnuvalarda başarılar dileriz.

  Haber: Tarık Selbes

  Fotoğraf: Mark Livshitz (FIDE)

  Sonuçlar (Açık):https://chess-results.com/tnr587230.aspx
  Sonuçlar(Kadınlar):https://chess-results.com/tnr587231.aspx

  Bir Yorum Yazın
  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.